Pinoterapia – co to jest?

Pinoterapia to metoda łącząca w sobie elementy medycyny konwencjonalnej i niekonwencjonalnej rehabilitacji, stworzona przez polskiego lekarza – Radosława Składowskiego.

Jedną z głównych cech odróżniających pinoterapię od innych metod rehabilitacji jest oparta na naukach Arystotelesa oraz hinduizmu typologia pacjenta. Otóż na podstawie rozmaitych wskaźników – m.in. typu budowy anatomicznej, układu tkanek, rodzaju reakcji na ból – dzieli się ich na pięć grup: ziemia, powietrze, ogień, woda, eter. Na tej podstawie dobiera się najbardziej dopasowane do danego pacjenta techniki rehabilitacyjne.

Pinoterapia – główne założenia

Pinoterapia jest nieinwazyjną metodą rehabilitacji, której celem jest zredukowanie napięcia obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego, stymulowanie prawidłowej pracy nerwów oraz pobudzanie naturalnych procesów samoregeneracji organizmu.

Na czym polega pinoterapia? W trakcie zabiegu fizjoterapeuta w odpowiedni sposób uciska oraz stymuluje określone punkty na ciele człowieka z wykorzystaniem tzw. pinów (miedzianych gwoździ) lub katów (gładkich noży). Choć w pierwszym momencie może to wydawać się zaskakujące, a nawet nieco przerażające, to jednak narzędzia te są w pełni bezpieczne, nie dochodzi do żadnego przerywania ciągłości skóry, a cały zabieg ma charakter nieinwazyjny.

Dzięki stymulowaniu skóry przy pomocy pinów pobudzone zostają wybrane ośrodki w mózgu – układ ruchu odbiera te sygnały, co prowadzi do rozluźnienia zgromadzonych napięć oraz zmniejszenia bólu. Z kolei przy pomocy katów fizjoterapeuta może pracować bezpośrednio na tkankach miękkich i przeprowadzać neuromobilizację nerwów.

Jednym z zabiegów możliwych do wykonania za pomocą pinoterapii jest zabieg o nazwie „grad” działa on mocno przekrwienie i stymulująco.

Zabieg wykonywany jest jednocześnie z wykorzystaniem około 7 pinów, które fizjoterapeuta trzyma w ręce. Są one ułożone w szpalery lub wiązki, a stymulacja tkanki odbywa się w odstępach co 5-7 milimetrów. Oczywiście skóra musi być czysta, sucha, odtłuszczona i pozbawiona jakichkolwiek zranień. Przez około 48 godzin po wykonaniu zabiegu może utrzymywać się miejscowa tkliwość.

Pinoterapia – wskazania i przeciwwskazania

Zabiegi z zakresu pinoterapii wykonuje się u pacjentów z różnego rodzaju schorzeniami ortopedycznymi oraz neurologicznymi, takimi jak:

  • bóle głowy, również o charakterze migrenowym,
  • ograniczenia zakresu ruchu w stawach,
  • bóle kręgosłupa (odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego),
  • bóle przeciążeniowe,
  • stany pourazowe i pooperacyjne,
  • neuropatie,
  • zaburzenia psychosomatyczne.

Tak jak w przypadku każdego zabiegu, również pinoterapii nie wykonuje się u wszystkich pacjentów. Wśród przeciwwskazań znajduje się ciąża, niedawno przebyty zawał serca, choroba nowotworowa, aktywne infekcje skórne, epilepsja, skaza naczyniowa czy tętniaki naczyniowe.

Pinoterapię oferujemy pacjentom naszej przychodni LAS-MED Rehabilitacja w Warszawie! Zapraszamy do kontaktu -> http://www.lasmed.waw.pl/kontakt/.

2019-07-24T17:31:42+02:0024 lipca 2019|